Živé vysílání – aneb Když se (ne)ztrapníte v televizi

„V kolik že přijedou?“
„V 7:20“

Odbíjí sedmá hodina ranní a realizační tým Expedice Mars, do kterého se nyní zapojila i letošní záložní posádka, zděšeně zjišťuje, že nic nebude tak ideální, jak se zdálo. Před vyškovskou hvězdárnu přijíždí vůz ČT1 a astronauté pobíhající v pyžamu do sebe ještě narychlo hází okurku nakrájenou na kolečka, jež je jim dnešní snídaní. Reportéři se horentně dožadují vstupu do simulátoru, zatímco posádka nervózně dokončuje práci potřebnou k odvysílání autentického prostoru, v němž se bude nacházet hlavní posádka po celou dobu mise. Živý vstup? Tak se pokusíme neztrapnit, no…

televize22
.

Po probdělé noci, jejíž náplní naneštěstí nebylo připravování otázek pro Českou televizi, byly obavy rozhodně na místě. Poté, co si kameraman rozvrhne prostor a redaktor zaúkoluje vedlejší posádku tak, aby reprezentovala nadcházející práci na palubě, se začíná atmosféra měnit. Reportér si pro sebe hlasitě opakuje otázky, velitel EM již stejně jako ředitelka hvězdárny nervózně postává na určeném místě a já se snažím soustředit na odpovědi, které plánuji pustit do éteru.

,,Takže jedem!“

televize23
.

Kameraman se pohybuje po palubě stejně nespořádaně jako atomy, všichni se snaží působit co nejprofesionálněji a vše probíhá… Jednoduše a rychle. Kupodivu. A já ani nevykládám hlouposti. Hlas se mi třese, ale to se snad dá prominout. Dejme tomu.

Máme to za sebou? MÁME!

televize01
Do jídla nám kouká Česká televize…

Je neskutečně zvláštní, jak je čas relativní. Když jsme se v podzemních prostorech vypořádávali s nervozitou a záludnými otázkami, bylo to za námi… Ani jsme nemrkli. O pár minut později jsme se jali shlédnout své výkony. Pokud opomineme fakt, že ve vysílání celostátní televize vypadám jako kříženec zombie a šimpanze, nezbude k podivu nic jiného než fakt, že reportáž trvala celých devět nekonečných minut. Nepochopitelné… Ale nejspíše správné.

televize21
.

Za tento také relativní úspěch musíme poděkovat reportérům, jelikož jejich přístup byl nanejvýše lidský a profesionální.

A poučení na závěr? Ehm… Snažte se tvářit alespoň pár sekund přiměřeně normálně. Tedy pokud netoužíte, aby internet obletěla fotografie, na které vypadáte, že chcete kameramana sníst. A sledujte média, nechat si nás ujít by byla obrovská škoda!

Eliška Trampotová, záložní posádka Expedice Mars 2015

 

Poznámka: Zmiňovanou reportáž České televize je možné shlédnout zde!