23. ročník ankety „Zlatý Ámos“

Ankety Zlatý Ámos si velmi vážím, znám ji dlouho jako občan a je mi ctí, že ji mohu podpořit jako ministryně školství, „uvedla na adresu ankety Kateřina Valachová a dodala: „Nejvíc se mi na ní líbí, že je o propojení dětí a učitelů, protože o tom je vzdělávání a o tom by mělo být naše školství.“

amos
.

Zatím poslední korunovaná Zlatá Ámoska Hana Pacíková z Holešova vzpomínala na to, co jí a jejím studentům anketa přinesla: „Nikdy dříve jsem nic podobného nezažila. Od začátku jsem si připadala, že se vyskytuji v něčem nadpřirozeném. Má práce získala ocenění, o jakém se mi dříve ani nesnilo. Vztah se studenty a jejich rodiči získal nový rozměr, který se velice těžko popisuje. Přála bych tento prožitek každému učiteli, který je toho hoden.“

Od pondělka 5. října mohou tedy žáci základních škol a studenti škol středních nominovat své oblíbené kantory na titul Zlatý Ámos. Přihlásit svou paní učitelku nebo svého pana učitele do Zlatého Ámose není složité. Do on-line přihlášky, kterou najdete na www.zlatyamos.cz, je potřeba napsat stručnou charakteristiku nominovaného, popsat jednu společně prožitou příhodu a připojit naskenovaný formulář s podpisy sta osob, které s nominací souhlasí.

EM+ZA
.

V lednu a únoru 2016 proběhnou regionální kola. V nich musí žáci a studenti před porotou vtipně a originálně vysvětlit, proč svou paní učitelku nebo pana učitele nominovali. V krajích, kde budou nejméně tři nominovaní, zvolí porota regionálních kol Krajské Ámose.

Kdo zvládne regionální kolo, postupuje do semifinále, ve kterém se rozhodne o šestici kandidátů na titul Zlatý Ámos. A v pátek 18. března 2016 se ve veřejném klání rozhodne, kdo od Hany Pacíkové převezme korunu a žezlo nejoblíbenějšího učitele České republiky ve školním roce 2015/2016.

Jak už se stalo v posledních ročnících tradicí, Ámosů bude koncem března příštího roku víc. Tradičně dospělá porota vybere Zlatého Ámose, dětská porota zvolí Dětského Ámose a prostřednictvím SMS může každý ovlivnit nositele titulu Ámos sympaťák.

Kromě toho Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ocení Ámose češtináře, ČEZ – zlatý partner ankety vybere Ámose fyzikáře a Unipetrol – stříbrný partner pak Ámose chemikáře.

Slávek Hrzal, ředitel ankety „Zlatý Ámos“