Expedice Mars před 10 lety a dnes

Letos slaví projekt Expedice Mars 10 let pod názvem Expedice Mars. Počátky myšlenky simulovaného studentského letu do kosmu vznikly již v roce 2004 s projektem Expedice Vesmír.

Na palubu našeho raketoplánu během simulace EM 2017 jsme na Marsu nabrali účastnici EM 2007, která zde 10 let čekala na záchranu. Díky ní můžeme srovnat, jak vypadala Expedice před 10 lety a jak vypadá nyní.

 

 

Základní myšlenka zůstala stejná – ve 3 kolech se ze všech přihlášených účastníků vybírá posádka simulovaného letu na Mars. Každý účastník se řadí do jedné z odborností. V tomto ohledu se za 10 let EM trochu změnila. V letošním ročníku se na Mars vydali 2 inženýři, 1 lékařka a 2 astronomové. (Účastníci se mohli hlásit i do odborností architekt a dokumentarista.) Oproti tomu v roce 2007 měli v hlavní posádce zastoupení všechny tehdejší odbornosti: lékař-biolog, palubní inženýr, počítačový expert, geolog-architekt a dokumentarista.

Co se na Expedici Mars změnilo nejvíce je asi simulace. Ta v  roce 2007 byla oproti letošní méně jak třetinová, trvala „pouhých“ 30h. Simulované lety od roku 2014 trvají 101h.

Délka simulace samozřejmě odpovídá také podobě simulátoru. V roce 2007 strávila posádka 30h v simulátoru o ploše asi 20 m2. Nebyly zde postele ani žádný náznak kuchyňky. Něco jako koupelnu bychom na palubě také nenalezli a posádka měla k dispozici pouze chemickou toaletu. Letošní simulátor je o 5 m2 větší, zahrnuje koupelnu sloučenou s laboratoří i splachovací záchod. Dokonce máme i varnou konvici, která se využívá nejen při přípravě jídel, ale i v mnohých biologických a chemických experimentech.

Experimenty a projekty jsou též důležitou součástí simulace a za posledních 10 let se jejich počet i obtížnost hodně změnily a tím se i zvýšila maximální povolená věková hranice účastníků – z 16 na 18 let. Nyní se v posádce můžete setkat Letos patří mezi projekty například stavba roveru, měření absorbce světla v kofole či roztocích přírodních barviv, monitorování rozpadu temné hmoty nebo kultivace mikroorganismů z jednotlivých částí lodi. Také výstup na Mars je o proti trvání celé mise velmi krátký a neúčastní se ho všichni členové posádky. Na Rudou planetu letos vystoupili palubní inženýr a astronom s vlastnoručně vyrobeným roverem s kamerou, čidli na světlo, teplotu i magnetické pole a dalším vybavením. Zdrželi se celkově asi hodinu a většinu času jim zabralo mapování terénu a sbírání vzorků. Po té umístili na porvch českou a slovenskou vlajku a vrátili se do modulu lodi. I cestou zpátky mají však astronauté co na práci –inženýry a astronomy čeká dokončení projektů, např. automatického zavlažovacího systému či programu HROCH, sloužícího k porovnávání snímku oblohy s referenčním katalogem. Lékařka má na programu spoustu dalších biochemických experimentů, jako např. …

 

 

Na rozdíl od nynější expedice se v roce 2007 většina pokusů prováděla právě na povrchu Marsu, kam se vydala celé posádka lodi Prometheus na několik hodin. Navíc během přistání utrpěl přistávací modul poruchu, a tak posádka musela čekat na záchranu od záložní posádky, která je přijela zachránit. Jelikož celá simulace trvala jen něco málo přes jeden den, let druhé posádky byl ve velmi zrychleném režimu :). Na Mars se tak ten rok podívali všichni finalisté a zpátky na Zemi se vrátili všichni astronauté společně.

Zájemců o let na Mars je u nás stále přibližně stejný počet – do prvního kola projektu se před deseti lety přihlásilo přes 250 účastníků; zhruba stejně jako letos. Posádka je však od roku 2010 mezinárodní – Česko-Slovenská!

Pro přehlednost přikládáme srovnávací tabulku EM 2007 a EM 2017:

EM 2007 EM 2017
Semifinále
Délka Pátek-Pondělí Pátek-Neděle
Místo a program Praha. Návštěva Planetária, Štedánikovy Hvězdárny a Prokopského údolí s geologickým výkladem Jakuba Halody Dolní Břežany. Šifrovací hra po Praze. Návrh a stavba stratosferického balonu.
ubytovaní v budově ve stanech
Finále
Délka 7 dní – zarhnující simulovaný let 6 dní – simulovaný let se odehrál až při dalším setkání posádky
Místo a program Praha. Návštěva německého muzea Morgenröthe-rautenkranz s kosmonautem Vladimírem Remkem. Návštěva ateliéru architekta Vlada Miluniče. Beseda s redaktorem Radiožurnálu Markem Janáčem a popularizátorem vědy MUDr. Josefem Dvořákem, CSc. Německo-Darmstadt-ESOC
Nizozemí-Noordwijk-ESTEC
Belgie-Brusel-Galeleo, Copernicus, parlamentarium
Slovensko-Bratislava – 12h simulace
Let na Mars
Délka simulace 30h 101h
Místo DTA Praha Hvězdárna Vyškov
Posádka 5 členů hlavní posádka + 5 členů záložní posádka 5 členů
Odbornosti lékař-biolog
palubní inženýr
počítačový expert
geolog-architekt
dokumentarista
lékař
palubní inženýr
astronom
architekt
dokumentarista
Simulátor
Velikost cca 20m2 25 m2
Vybavení bez koupelny a laboratoře
bez postelí
chemický záchod
bez kuchyně
Koupelna (spojená s laboratoří)
4 postele
splachovací záchod
bez kuchyně
Celkem přihlášených do 1. kola 250 – 300 250 – 300
Národnost účastníků Česká Česká a Slovenská

Posun projektu za posledních 10 let možná nejlépe vystihnou následující fotografie, porovnávající rok 2007 a 2017!

 

 

Text a foto 2017: Anna Štindlová (Ajka)

Foto 2007: Archiv EM