Expedice Mars

je unikátní mezinárodní česko-slovenská soutěž pro mladé zájemce o kosmonautiku, astronomii a další vědecké obory ve věku 13 až 18 roků, organizovaná Dětskou tiskovou agenturou Domino, Českou kosmickou kanceláří a Slovenskou organizáciou pre vesmírne aktivity.

Patrony soutěže jsou první československý kosmonaut Vladimír Remek a první slovenský kosmonaut Ivan Bella.

em2014sf
Semifinalisté Expedice Mars 2014

O co se hraje v Expedici Mars 2016

Cílem projektu simulovaných letu dětských posádek do vesmíru je popularizace moderních trendů vědeckého výzkumu vesmíru, vzbuzení zájmu o vědu a techniku. V obecné rovině podpora vzdělanosti a touhy dětí zvládat překážky na cestě za svým snem. Prostředkem k tomu je simulovaný let dětské posádky do vesmíru, během něhož děti získají praktické zkušenosti dále využitelné v běžném životě. Vše se děje s využitím prvku zážitkové pedagogiky, která umocňuje účinek předávané informace. Expedice Mars je organizována mladými lidmi, kteří sami Expedicí během její desetileté historie prošli jako účastníci.

 

Kompletní pravidla Expedice Mars si můžete přečíst tady!


Expedici Mars organizuje

 

DTAlogo2015     Klub Domino, Dětská tisková agentura

Spolek Klub Domino, Dětská tisková agentura (DTA) je organizací (zapsaným spolkem) sdružujícím děti a mládež. Členy organizace jsou děti, které baví psané a mluvené slovo, hra na novináře. DTA má redakce v Praze, Ostravě, Brně, Lánově a České Lípě a na mnoha místech republiky samostatné zpravodaje.

DTA vydává internetové Malé (ale naše) noviny a provozuje dětské internetové Rádio Domino.
DTA je organizátorem mnoha dalších akcí, především ankety Zlatý Ámos nebo konkurzu do dětských médií Záhada NoRaTel.

 

Hlavní partneři Expedice Mars

 

CSOlogo2015     Česká kosmická kancelář (Czech Space Office)

Nezisková obecně prospěšná společnost Česká kosmická kancelář byla založena v roce 2003 a slouží jako informační a poradenské centrum v oblasti kosmických aktivit včetně mezinárodní spolupráce. Česká kosmická kancelář je kontaktní organizací pro spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou ESA v oblasti vědy, výzkumu a vzdělávání. Funguje jako prostředník pro navazování kontaktů mezi českými a mezinárodními institucemi v oblasti kosmonautiky. Mezi další cíle České kosmické kanceláře patří rozvoj vědeckého výzkumu kosmického prostoru i kosmických objektů, rozvoj průmyslové kosmické aktivity a podpora studentských a mládežnických aktivit.
Webové stránky Centra studentských aktivit České kosmické kanceláře informují mladé zájemce o možnostech zapojení do aktivit, soutěží, programů a projektů v kosmonautice, fyzice, astronomii a dalších technických a vědních oborech-

 

SOSAlogo2015      Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity

SOSA (z anglického názvu „Slovak Organisation for Space Activities“) je občianske združenie, zamerané na oblasť podpory kozmického výskumu a kozmických vied v Slovenskej republike. Naším hlavným cieľom je dosiahnuť vstup Slovenska do štruktúr European Space Agency. Aktivity ktorým sa venujeme však zahŕňajú aj vývoj vlastných technológií, ako je stratosférická prístrojová gondola JULO2, prvá slovenská družica SkCube, alebo komplexný vesmírny simulátor. V oblasti vzdelávania mládeže sa angažujeme spoločne s Hvezdárňou vo Valašském Meziříčí v projekte Spoločne do stratosféry, a tento rok premiérovo aj v projekte Expedícia MARS. V oblasti popularizácie organizujeme prednášky na úrovní základných a stredných škôl. Spolupracujeme aj s viacerými hvezdárňami, hvezdárňami a múzeami na území SR.

 

Další partneři

 

iqlandia-logoiQLANDIA, science centrum Liberec

 

SDT-logo2015

Sdružení pro dopravní telematiku

 

Igraceklogo2015Igráček

 

cvut-logoČeské vysoké učení technické v Praze

 

remekVladimír Remek, první Evropský kosmonaut

guengl-logo

 Evropský parlament – parlamentní skupina GUE/NGL

OFICIALNI_logo_HVEZDARNA_VyskovHvězdárna Vyškov

 

fishcat-logo200FISHCAT

 

vzk-logoVěda z kufru

 


Organizační tým Expedice Mars

 

Slávek Hrzal – admirál EXPEDICE MARS

hrzal

První simulovaný let dětské kosmické posádky jsem spoluorganizoval jako vedoucí redaktor rozhlasového pořadu Domino v 80. letech minulého století. V roce 2004 jsme se s redaktorem Českého rozhlasu Markem Janáčem rozhodli na tuto akci navázat a zorganizovali jsme Expedici Vesmír. To byl vlastně první ročník dnešní Expedice Mars, kterou pořádá občanské sdružení Klub Domino, Dětská tisková agentura. Kromě simulovaných výprav dětí do vesmíru je naším hlavním posláním „hra na novináře“. Provozujeme dětské internetové Rádio Domino a internetové Malé (ale naše) noviny. Jsme také zakladateli a organizátory ankety Zlatý Ámos a konkurzu Záhada NoRaTel. Každý rok pořádáme letní dětské novinářské tábory.Za pořádání Expedice Mars jsme v roce 2009 dostali na světovém kongresu kosmonautů v Praze medaili Alexeje Leonova. V ČR ji má kromě nás ještě Vladimír Remek.

Milan Halousek – viceadmirál EXPEDICE MARS

halousekSnažím se být u všeho, co se v České republice děje okolo kosmonautiky. A snažím se pomoci ke kosmonautice přivést co nejvíce mladých a nadšených zájemců. A to nejen jako viceadmirál Expedice Mars, ale i jako vedoucí „Centra studentských aktivit České kosmické kanceláře“ (více zde). Sbírám autogramy kosmonautů, modely kosmické techniky, knížky a dokumenty o kosmonautice. Setkal jsem se osobně již s více než 150 kosmonauty ze všech koutů světa, včetně pěti mužů, kteří se prošli po Měsíci (víte, kolik jich tam bylo celkem?)… Jsem rád, že v České republice je tolik mladých nadšenců do kosmonautiky a astronomie – a budu se snažit jim všem co nejvíce pomoci.

Michal Vyvlečka – velitel EXPEDICE MARS

vyvleckaVesmír mně k sobě připoutal už v raném věku a od té doby, mezi hvězdami hledám klid, mír i pochopení. Rád jen tak zbůhdarma bloumám noční oblohou, toulám se prostorem i časem. Pár let jsem hledal ve vesmíru život pomocí CCD fotometrie, ale marně. Když život nenacházím ve vesmíru, tak o něj dbám aspoň tady na Zemi, už jsem učil africké imigranty ve Francii třídit odpad, nebo byl stážistou Řeckého mořského výzkumného institutu. Mé zájmy jsou skutečně pestré, mimo tmavých nocí, hlubokých lesů a horských štítů Kavkazu, máte celkem velkou šanci, že mne potkáte v roli popularizátora vědy nebo studenta kvantové optiky na MFF UK . V EM jsem už devátým rokem a letos, po několika letech velení astronomům nebo přípravnému týmu se budu již podruhé starat o to, aby celá expedice fungovala tak jak má a aby tento ročník byl ještě víc boží, než ty předchozí.

Michal Vojsovič – styčný důstojník slovenské posádky EXPEDICE MARS

vojsovic„Zo zeme ku hviezdam nevedie vyšliapaná cesta“: tak znie moje životné motto. V Expedícií MARS som začínal pred 4mi rokmi, v roku 2010, ako letec – dokumentarista. Bola to práve táto súťaž, ktorá môj život upriamila práve kozmickým smerom. A s kozmonautikou a vesmírom už storočia úzko súvisí fyzika, ktorú aktuálne prvý rok študujem na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Vo svojom voľnom čase sa venujem vzdelávaniu mladých ľudí v oblasti kozmických vied, a to v Slovenskej organizácií pre vesmírne aktivity. Rád sa venujem aj plávaniu (som bývalý súťažný plavec), čítaniu a tímovým hrám.

Petra Kučerová – grafika EXPEDICE MARS

kucerovaK Expedici mě přivedl v roce 2004 můj učitel fyziky a zůstala jsem dodnes. Začínala jsem jako účastník v odbornosti palubní lékař a dnes se starám o grafickou stránku propagace Expedice Mars. Mimo Expedici studuji personální management, jsem začínající terarista, profesionální motocyklový spolujezdec, příležitostný řidič RC modelů a (snad) budoucí bakalář. Expedice se neustále rozvíjí a zlepšuje a já jsem ráda, že můžu být s vámi u toho!

.

Martin Pecka – programování a web EXPEDICE MARS

pecka .

.

.

.

.

.


Kryštof Hes – velitel odbornosti PLANETÁRNÍ ARCHITEKT

hesExpedice Mars jsem se zúčastnil v roce 2011 a tehdy mě tato soutěž naprosto nadchla pro kosmonautiku a vesmír, o který jsem se velmi zajímal již od mala. Díky ní jsem poznal spoustu skvělých lidí se stejnými zájmy a rozhodl jsem se věnovat fyzice. Nyní každý měsíc připravuji přednášky pro malé vesmírné nadšence v rámci programu „Center for Talented Youth“. Do školy chodím na pražské Gymnázium Nad Alejí, kde letos maturuji. Svůj volný čas rád trávím v přírodě, a tak není divu, že mezi mé zájmy patří kolo, lyže nebo třeba sjíždění českých řek… V Expedici jsem působil jako člen přípravného týmu a od letošního roku mám na starosti odbornost architektů. Budu se na vás těšit!

Radka Hatalová – důstojník odbornosti PLANETÁRNÍ ARCHITEKT

hatalovaVšetko sa začalo pred niekoľkými rokmi, keď som sa prvýkrát prihlásila do astronomickej súťaže. Bola to vtedy moja prvá astronomická súťaž, no po nej prišiel rad aj na ďalšie. Z nedočkavého očakávania na výsledky súťaží som objavila Expedíciu Mars a zistila som, že vesmír nie sú iba hviezdy, ale je to aj cesta ako sa k nim dostať. A tak som sa v roku 2013 prihlásila do Expedície Mars, kde som túto cestu zažila na vlastnej koži, aj keď len simuláciou. Veľmi rada kreslím a aj to bol jeden z dôvodov prečo som v EM súťažila ako Architekt. Expedícia Mars mi rozšírila môj obzor z hľadiska vedy, ale aj zoznámila so skvelými ľuďmi, s ktorými mám zážitky, na ktoré sa nedá len tak ľahko zabudnúť. Expedícia Mars je zážitok, na ktorý sa nezabúda – je to sen, ktorý sa dá prežiť!

Adrián Bartko – důstojník odbornosti PLANETÁRNÍ ARCHITEKT

bartkoUž odmalička som mal rád vesmír. Kreslil som si vesmírne lode a ďaleké planéty. Bol to len môj koníček, no od vtedy čo som sa zúčastnil expedície všetko sa zmenilo. Chodím na gymnázium do Popradu a účasť v expedícii mi veľmi pomohla. Či už nepriamo nejakými jednotkami z fyziky alebo tým, že ma začal vesmír znovu zaujímať. Veľmi rád kreslím, preto som sa prihlásil ako architekt a navrhnúť skafander pre mňa bola úloha ktorá ma nesmierne naplňala. V expedícii som tiež spoznal veľa nových priateľov na ktorých sa tento rok teším ako dôstojník architektov. Dúfam že ďalšie ročníky expedície budú rovnako zábavne a záživné ako tento. Som zvedavý čo prinesie tento ročník 🙂

Tomáš Taraba – důstojník odbornosti PLANETÁRNÍ ARCHITEKT

taraba2K Expedici Mars jsem se dostal v roce 2013, kde jsem se již dostal do semifinále jako palubní inženýr a následující ročník 2014 jsem se dostal až do finále jako planetární architekt, po jehož skončení jsem se připojil k týmu organizátorů, kde doufám pomohu dalším lidem prožít si tuto úžasnou zkušenost.
Už od základní školy se zajímám o vědu a techniku, která se plně rozvinula na Gymnáziu Jana Palacha na Mělníku, kde jsem letos úspěšně odmaturoval a která se ještě prohloubila účastí v Expedici Mars, kde mi ukázali ještě další vědní obory o kterých jsem předtím slyšel jen okrajově. Všechny tyto zkušenosti můj život nasměrovaly k tomu, že se věda a technika stala mým životem a proto jsem nyní studentem Fakulty Strojní Českého Vysokého Učení Technického.
Expedice Mars mi kromě rozšíření obzorů, dala spoustu nových přátel, doufám, že na celý život, kteří se zajímají o stejné věci jako já a proto si je vždy o čem povídat. Zatím má tuto zkušenost každý kdo Expedicí prošel a čeká to i na tebe!


Dejan Prokop – velitel odbornosti PALUBNÍ ASTRONOM

Moje meno je Dejan Prokop a momentálne študujem na Gymnáziu Janka Matúšku v Galante. Som celkom obyčajný chlapec, ktorého baví matematika, fyzika a samozrejme astronómia. Vo voľnom čase rád trávim čas s priateľmi, zabicyklujem si a podobne. Môj záujem o astronómiu sa začal rozvíjať ešte na základnej škole, kde som si pripravil projekt o slnečnej sústave. To som však netušil, koľko fascinujúcich vecí mi astronómia dokáže ponúknuť. A tým nemyslím len vedomosti, ale aj „plejádu“ zážitkov a skúseností prostredníctvom množstva súťaží a campov ako napr. aj Expedice Mars. Vďaka nej som spoznal mnoho skvelých ľudí a zistil som, že i napriek silnej pestrosti našich záujmov sme v podstate úplne rovnakí. Čosi nás ale spája: nadšenie pre vesmír, ochotu pracovať na niečom a neustále posúvať svoje hranice. Expedícia mi umožnila si dokázať, že nemusíte byť matematický génius, ani ovládať fyziku, chémiu či biológiu na vysokoškolskej úrovni, stáčí len chcieť. Expedice ma aj motivovala pokračovať ďalej a dnes mám možnosť podieľať sa na jej organizácií ako veliteľ astronómov. Všetkým astronóm (aj neastronómom) prajem veľa úspechu na ich ceste súťažov a dúfam, že sa čoskoro stretneme, pretože človek nezistí o čom tu hovorím pokiaľ to sám neskúsi! 🙂

Juraj Halabrin – důstojník odbornosti PALUBNÍ ASTRONOM

halabrinKeď som sa prihlasoval na astronomický krúžok v šiestej triede mal som o tom pochybnosti. Nevedel som totiž, čo od toho čakať. Po dvoch krúžkoch som však zistil, že je v tom viac, ako by si hockto mohol myslieť. Je v tom celý vesmír. Možno trochu preháňam, ale nič to nemení na tom, že teraz študujem ako tretiak v bilingválnom programe na GJH v Bratislave, mám dva bronzy z medzinárodnej olympiády z astronómie a astrofyziky, zúčastnil som sa neopakovateľnej EM a ako bývalý účastník pomáham s jej organizáciou. Síce sa to nezdá, ale všetko toto mi z veľkej časti zabezpečilo prihlásenie sa do spomínaného astro krúžku. Už len keď si spomeniem, ako som sa dozvedel o GJH a EM: bolo to na jednom astronomickom tábore, kde som okrem iného spoznal super ľudí, medzi nimi aj Maťa Murína z GJH (tiež účastníka EM), ktorý mi o nich porozprával. Aj vy sa možno pýtate, či sa prihlásiť do EM. Áno. Kto iný by sa mal podľa vás prihlásiť. Ste príliš mladý? Čím mladší začnete tým lepšie pre vás (hodnota zážitkov, skúseností, vedomostí rastie s časom exponenciálne – ak ešte nevieš, čo je exponenciálne, tak proste strašne moc). Alebo si príliš starý? Tým máš pravdepodobne viac schopností, a teda väčšiu šancu dostať sa do vyšších úrovní EM(napríklad simulovaný astronautický výcvik spolu s letom na Mars) aj keď účasť v ľubovoľnej z nich je veľký úspech. Dúfam, že sa rozhodnete správne a držím vám palce pri lete na Mars.

Vojta Ježek – důstojník odbornosti PALUBNÍ ASTRONOM

ježekK vesmíru jako takovému jsem se dostal již před dvěma lety, kdy jsem se jen tak přihlásil na astronomickou olympiádu. Toto téma mě zaujalo a dostal jsem se až do republikového kola. Jelikož jsem se umístil líp, než jsem očekával, pokračoval jsem tímto oborem dál. Hledal jsem ještě další soutěž, která se zabývá vesmírem, a hned jsem narazil na Expedici Mars. Byla to pro mne veliká výzva a sen dostat se do finále této soutěže. Sen se splnil a absolvoval jsem Expedici Mars 2014. Expedice Mars mi přinesla plno nových zážitků a kamarádů na celý život.

Mimo vesmír hraji na housle, jezdím na kajaku, nebo hraji stolní tenis.

Marek Murin – důstojník odbornosti PALUBNÍ ASTRONOM

murinŠtudujem na Gymnáziu Jura Hronca v Bratislave tretí ročník, počkať vlastne neštudujem stále som preč. Mimoškolské aktivity sú mojím hlavným životom štýlom. O expedícií som sa dozvedel od staršieho brata ale neriešil som to poriadne tri roky, kým som nenabral skúsenosti nevyhnutné na cestu, ktorá sa neskončila výhrou ale naopak práve začala a prinesie veľa nového do môjho života.

Naviac mi dala za jeden rok aspoň deväť výborných priateľov, ktorých len tak ľahko nenájdem, vlastne ak by som hľadal tak dobrých priateľov mimo expedície ledva napočítam desať.

Pravidelne riešim stredoškolské semináre v oblasti matematiky a fyziky. Účastničím na sústredeniach týchto seminárov. Riešim aj iné tímové súťaže ako sú Náboje, alebo Fyzikláni kde sme sa umiestnili na výborných pozíciach. Okrem Expedície som začal tento rok vedúcovať aj základoškolský fyzikálny seminár UFO.

Alžběta Pudíková – důstojník odbornosti PALUBNÍ ASTRONOM

pudikovaÚčasť v Expedice Mars považujem za dôležitý moment, ktorý mi zmenil život. S Expedice som začala v roku 2010 ako astronóm. Do finále som sa prebojovala v roku 2013, kedy som si vyskúšala pozíciu veliteľa raketoplánu Amicitia a simulovaný let do vesmíru. Študujem posledný ročník na Gymnáziu Kukučínova v Poprade a plánujem študovať astrofyziku, ktorej sa venujem od detstva, kedy som začala tráviť dlhé noci pod oblohou. Okrem astronómie sa venujem športu a husliam. Keďže bývam v meste pod Tatrami, venujem sa horolezectvu (HK JAMES), vysokohorskej turistike a iným adrenalínovým športom. Keď som v horách, cítim, že som bližšie k hviezdam. Môj posledný najväčší úspech je 1. miesto krajského kola a 4. miesto celoštátneho kola SOČ s prácou z astrofyziky. Som rada, že môžem spolupracovať na organizovaní Expedice Mars. Budem sa snažiť dať ďalším kozmonautom najmenej také zážitky, aké som prežila ja a na ktoré nezabudnem. Teším sa na Vás!


Tereza Matoušová – velitel odbornosti EXPEDIČNÍ DOKUMENTARISTA

matousovaAhoj, já jsem Terka Matoušová a studuji šestý ročník osmiletého gymnázia. Jako malá jsem chtěla být veterinářka, pilotka vrtulníku, filmařka. Vždycky mne ale svým způsobem přitahoval vesmír. Je to totiž místo plné záhad a tajemství, které je potřeba prozkoumat.
A tak jsem se zúčastnila Expedice v roce 2013. Byl to rok plný objevování a poznávání. Vzpomínám na to doteď. A jestli mi to pomohlo s výběrem budoucího povolání? Stále ráda píši a láká mne to k filmařině. Tak třeba jednou napíši nebo natočím sci-fi.
Teď už navíc vím, že účastí v Expedici Mars nic nekončí, ale teprve začíná. V tomto roce vám totiž budu pomáhat jakožto důstojnice v oboru dokumentaristů a moc se na vás těším! 🙂

Pavel Sobotka – důstojník odbornosti EXPEDIČNÍ DOKUMENTARISTA

sobotkaPavel

Tenkrát, v roce 2008, jsem poprvé zaslechl „Expedice Mars“ v rozhlasovém pořadu Domino. Postupem času jsem se dopracoval až do finále EM 2012 na pozici Launch and landing director v řídícím středisku Belgického Transinne a užil si spolu s ostatními ten naprosto jedinečný neopakovatelný zážitek. Ve svém volném čase se věnuji mimo oblíbené pozorování hvězd modelaření, RC modelům letadel, cyklistice (snažím se jezdit, co to jde :-)) a fotografování. V září budu nastupovat do třetího ročníku gymnázia v Dobrušce. Ve školní lavici mě nejvíce oslovuje matematika, fyzika a cizí mi není ani psaní slohových prací.

V tomto ročníku jsem v roli důstojníka Letců dokumentaristů a spolu s velitelkou Terkou se budeme snažit pomoci všem dokumentaristům dobrat se zdárného cíle plného zážitků, radosti, dobrodružství, poruch a…, kdo ví, co neopakovatelného bude možné zažít letos? Těším se na vaši spolupráci!

Klára Řepková – důstojník odbornosti EXPEDIČNÍ DOKUMENTARISTA

řepkovaO Expedici Mars jsem se dozvěděla z letáčku v liberecké iQLANDII a rozhodla jsem se to zkusit. Pak to šlo všechno ráz naráz a přes semifinále na Slovensku jsem se najednou ocitla v belgickém ESC. A i když moje další cesta (zatím) nevedla na jiné planety, ale zpátky do Čech, byl to bezpochyby fantastický zážitek, možná že dokonce nejlepší v mém dosavadním životě, a jsem moc ráda nejen za něj, ale i za lidi, které jsem díky němu mohla poznat.


Jan Jurica – velitel odbornosti PALUBNÍ INŽENÝR

juricaKdyž jsem byl malý, hleděl jsem v noci k obloze a snil o tom, jak jednou budu moct letět ke hvězdám. Časem však tento sen zmizel do ústraní, ale Expedice Mars mi pomohla si znovu vzpomenout. V roce 2014, kdy jsem se poprvé přihlásil, jsem letěl na Mars jako člen hlavní posádky, absolvoval jsem procházku po povrchu Rudé planety a letěl jsem jako Commander raketoplánu k ISS. Nakonec jsem ale jenom obyčejným studentem víceletého gymnázia. Ve svém volném čase jsem orientačním běžcem a les je vlastně mým druhým domovem (tím třetím je voda). V současné době jsem v Expedici jako velitel inženýrů. I když už jsem teď trochu větší, stále hledím k nebi, protože jestli mě něco Expedice Mars naučila, tak je to nezapomínat na naše sny.

Matěj Rzehulka – důstojník odbornosti PALUBNÍ INŽENÝR

rzehulkaUž od dětství jsem byl fascinován technikou a zákonitostmi přírody. Když se mi v roce 2013 podařilo dostat do finále Expedice, probudilo to ve mně velký zájem o kosmonautiku, takže mě dnes můžete potkat na různých akcích s touto tematikou. Letos působím již druhým rokem jako důstojník inženýrů.

Momentálně studuji 2. ročník na Wichterlově gymnáziu v Ostravě. Krom Expedice se pravidelně účastním vědomostních soutěží (FO, Fyziklání,…). V budoucnu bych chtěl studovat leteckou a kosmickou techniku nebo obecnou fyziku.

Filip Sobotka – důstojník odbornosti PALUBNÍ INŽENÝR

SobotkaFilipKe kosmonautice jsem se dostal již v raném dětství. Zpočátku jsem se zajímal především o raketové inženýrství a lety do kosmu, postupně jsem pronikal i do ostatních oblastí vesmíru. Zúčastnil jsem se několikrát astronomické olympiády, ale stále jsem hledal další tematické soutěže. Před třemi lety jsem se dozvěděl o Expedici Mars a dvakrát se mi podařilo dostat do semifinále. Při účasti v roce 2014 jsem postoupil až do finále, kde jsem absolvoval simulovaný let raketoplánem. Expedice mě natolik zaujala, že letos budu zastávat funkci důstojníka inženýrů.
V současné době studuji pátým rokem osmileté gymnázium v Písku. Ve volném čase působím jako člen Českého červeného kříže, hraji na kontrabas a housle, ze sportu mě nejvíc baví plavání a badminton.
Rád bych se i nadále nechal unášet vesmírem a přitom bych chtěl pomáhat dalším nadšencům do kosmonautiky, aby si splnili svá přání, jako se to podařilo v Expedici Mars 2014 mně.


Adam Stražovec – velitel odbornosti PALUBNÍ LÉKAŘ

Moje prihlásenie do Expedície Mars bol krok do neznáma, no neskôr som zistil, že to bol správny krok, bez ktorého by sa v mojom živote nenachádzali krásne prežité chvíle v kruhu priateľov a skvelých ľudí. Vesmír bolo pre mňa jedno veľké neznáme. Strávil som desať mesiacov v blízkosti ľudí, ktorí sú ,,zamilovaní“ do vesmíru a jeho nepreskúmaných zákutí. Oni boli práve tí, ktorí ma nadchli, že stále existuje nekonečne mnoho miest, galaxií, hviezd, planét, ktoré nie sú objavené, prebádané. Vďaka týmto ľuďom som sa dozvedel fakty a informácie, ktoré ma utvrdili v tom, že vesmír nemusí byť len tma s pár blikajúcimi hviezdami.

Študujem na Gymnáziu Jána Chalupku v Brezne, som v štvrtom ročníku. Plánujem štúdium chémie a geografie so zameraním na vzdelávanie. Venujem sa literatúre, tancu, spevu a vytváraniu aktivít do vlakových simulátorov. Síce každá moja aktivita sa drží pozemských koľají, ale možno raz to budú aj tie na Marse…

Roman Holub – důstojník odbornosti PALUBNÍ LÉKAŘ

holubS Expedicí Mars jsem se poprvé seznámil před čtyřmi lety, kdy mě k ní přivedl můj spolužák. Do té doby jsem se nikdy pořádně o vesmír nezajímal. V dalším ročníku jsem se stal členem hlavní posádky. Od té doby se podílím na organizaci EM v pozici důstojníka lékařů a externisty přípravného týmu. V současné době jsem studentem víceletého gymnázia. Jsem členem florbalového týmu, a pokud zrovna nesportuji, věnuji se hře na kytaru.

Díky Expedici Mars jsem získal spoustu nových úžasných zážitků a přátel, na které se můžu vždy spolehnout. Byla to nezapomenutelná zkušenost, na níž jen tak nezapomenu. Rád bych tento projekt doporučil všem, kteří se zajímají nejen o kosmonautiku, ale i další vědní odvětví, a chtějí prožít úžasné dobrodružství.

Klaudie Kvaková – důstojník odbornosti PALUBNÍ LÉKAŘ

kvakovaUž od mala sa zaujímam o prírodné vedy. Je to najmä chémia, biológia a fyzika. Vo voľnom čase najradšej športujem (volejbal, florbal, lyžovanie, hokej a všetky ostatné známe športy). Strašne rada tiež súťažím. V roku 2012 som sa prvýkrát zúčastnila Expedície Mars v odbornosti lekár. Skončila som v semifinálovom kole. Tieto všetky zážitky ma však presvedčili prihlásiť sa na expedíciu aj nasledujúci rok. V roku 2013 som sa zúčastnila aj finále EM (nebola som kvôli tomu na vlastnej stužkovej). Prostredníctvom EM som spoznala množstvo nových priateľov a nadobudla nové vedomosti a skúsenosti.


ODDĚLENÍ PR + PROPAGACE 

Tereza Matoušová – velitel oddělení PR a propagace

medailonek výše

Michal Vyvlečka – člen oddělení PR a propagace

medailonek výše

Veronika Synková – člen oddělení PR a propagace

synkova2Expedice Mars zakotvila v mém životě v roce 2010. Začínala jsem jako geolog, architekt, ale postupem času jsem migrovala k dokumentaristům. Střídavě jsem se dostávala do semifinále či projektových kol, ale až EM 2014 přinesla vytoužený let k rudé planetě. Citát per aspera ad astra dostal naprosto nový rozměr, když jsem z pozice commandera raketoplánu letěla napříč vesmírem do neznáma.

Letos dokončím studium na osmiletém gymnáziu. Dál moje kroky povedou na Masarykovu univerzitu – obor Geologie aplikovaná a environmentální.

Klavír, folklórní soubory, četba, sci-fi a vesmír. Pětice mých největších zájmů, bez nichž by těch devatenáct let života bylo pěkně nudných. Přes léto nedám dopustit na letní tábory, dnes už z pozice organizátora.

Expedici Mars vděčím za objevení spousty přátel, ale především za splnění dětského snu. Uznejte sami, kolikrát za život letíte k Marsu? A co na tom, že pouze simulovaně…

 

Jan Hrabovský – člen oddělení PR a propagace


PŘÍPRAVNÝ TÝM EXPEDICE MARS 2015

Aneta Ceplechová – velitel přípravného týmu  

Jakub Šalko – člen přípravného týmu

salkoUž od malého Jakubka ma fascinovalo všetko navôkol. Od základnej školy sa moje záujmy menili od biológie a geografie cez chémiu až po fyziku a hlavne astronómiu teraz na strednej škole. V súčasnosti sa aktívne zapájam do rôznych predmetových olympiád a pracujem na niekoľkých výskumných projektoch, s ktorými som sa dostal už aj za Atlantik. Vo voľnom čase sa rád hrám s modelmi planetárnych hmlovín a so spektrami supernov.

V Expedícii som súťažil pred troma rokmi ako astronóm, kedy mi po prvýkrát zmenila život. Posledné dva roky mi ako organizátorovi v rámci prípravného týmu mení život permanentne. Tento rok opäť patrím (aj napriek svojej stálej kreatívnej kríze, ktorú sa mi vďaka EM darí postupne eliminovať) do prípravného týmu a pevne verím, že mi Expedícia bude meniť život aj naďalej.

Michaela Brchnelová – člen přípravného týmu

brchnelovaDo expedície som sa prihlásila po prvý krát začiatkom roku 2010 ako lekárka, netušiac čo ma čaká. Odvtedy sa EM stala neoddeliteľnou súčasťou môjho života, ktorá mi dala mnoho skvelých zážitkov, skúseností a hlavne kamarátov. Momentálne som v nej zainvolvovaná ako veliteľka astronómov. Od malička sa zúčastňujem astronomických súťaží, olympiád a sústredení. Dnes som vo vedení Astronomického Klubu Bratislava a členkou Astronomickej spoločnosti Pacifiku. Z oblasti astronómie ma baví najviac vysoko-energetická astrofyzika, preto sa vo voľnom čase zabávam (najmä spektrálnou) analýzou dát z ďalekohľadov XMM-Newton alebo Chandra. Okrem toho sa už 11-ty rok venujem hre na rôzne druhy fláut a dokonca som v roku 2010 úspešne zabsolvovala aj z hudobnej teórie. Vďaka inšpirácii z EM som skončila už na súťažiach v Salamance, Kolíne nad Rýnom, Amsterdame a tento rok aj vo Phoenixe, USA. Verím, že prihlásenie sa do EM tiež nikdy neoľutujete a o pár rokov budete – ako dnes ja – šťastní sentimentálne spomínať na vynikajúce chvíle, ktoré ste vďaka tejto súťaži zažili. EM vo vás totiž skutočne niečo zanechá, preto vám držím palce na vašej ceste na Mars, žite dlho a prosperujte!

Zora Venerová – člen přípravného týmu

venerovaK Expedici jsem se dostala v roce 2011 a ještě tentýž rok jsem „letěla“ v raketoplánu na pravém sedadle. Letos se podílím na organizaci již třetím rokem, druhým na pozici velitelky (Letce) Dokumentaristy. Zároveň studuji čtvrtý ročník šestiletého oboru (ekvivalent „druháku“) na Gymnáziu Křenová v Brně. Mezi mé koníčky rozhodně patří letectví a kosmonautika, jimiž bych se chtěla zabývat i v profesním životě. Ve svém volném čase se v zimě věnuji snowboardingu, v létě bych ráda začala s freedivingem, případně čtu knížky se staroegyptskou tématikou. Ráda Vás mezi námi uvidím!

Roman Holub – člen přípravného týmu

medailonek výše

Adéla Hajasová – člen přípravného týmu

hajasovaUž jako malá jsem se zajímala o vesmír a všechno kolem něho. Každou jasnou noc jsem vylézala ven a poznávala, pro mne, ještě neznámá souhvězdí a hvězdy. Roku 2013 jsem čirou náhodou narazila na Expedici Mars a rozhodla jsem se přihlásit. Měla jsem pochybnosti, jestli postoupím z prvního kola dál, ale nakonec se mi to podařilo a já se dostala do projektového kola jako lékař a poté i do semifinále. Tam ale moje cesta skončila. Avšak jsem si řekla, že se nevzdám a zkusím to i příští rok s tím, že se mi to ještě lépe vydaří. Nakonec jsem další rok postoupila do finále Expedice Mars 2014. Ve škole mě nejvíc baví biologie, fyzika, zeměpis, dějepis, literatura, psychologie, sociologie, cizí jazyky a při volných chvílích focení výhledu ze školy. Můj volný čas je především vyplněn hraním fotbalu, či jiných podobných sportů, ježděním na kole, anebo čtením knih zaměřených hlavně na vědeckofantastickou literaturu.

Lucie Davidová – simulace

medailonek výše

David Novotný – simulace

novotnySnad každý chtěl být jako malý kosmonautem. Já jsem samozřejmě nebyl výjimkou. Můj zájem o lety do vesmíru a kosmonautiku vůbec se ještě navýšil po účasti v Expedici Mars 2010, která mi zároveň pomohla si tento dětský sen splnit. Kromě řady skvělých zážitků a zkušeností, které člověk ani nestíhal pro jejich intenzitu všechny vstřebávat, jsem potkal i mnoho skvělých lidí a přátel, kteří dokáží vždy vytvořit perfektní atmosféru a zábavu.

A když zrovna nejsem duchem mezi hvězdami, pohybuji se o něco níže v oblacích. Mým předním koníčkem je letectví, jež také studuji na VŠ. V životě nelétám na autopilota, ale snažím se pilotovat podle svého.

Přeji i Vám, ať létáte podle svých přání a dosáhnete na všechny své sny.

Marek Novák – simulace 

Jan Hrabovský – simulace

Jan Frank – simulace

frankK expedici jsem se dostal roku 2008 čirou náhodou a letěl jsem na Mars jako velitel záložní posádky. Od roku 2009 vedu odbornost inženýrů. Studuji elektrotechniku v Brně, ale chystám se na leteckou techniku do Prahy.
Ve svém volném čase se bavím jako zástupce vedoucího skautského střediska kde se snažím nezešílet, chystám tábor a buduji nám novou základnu.