Mladí kosmonauti letí na Mars!

V pondělí 11. prosince se vydala pětice českých a slovenských studentů, jakožto hlavní posádka čtrnáctého ročníků mezinárodní soutěže

Expedice Mars, na 101 hodinovou simulovanou misi, jejímž cílem je právě rudá planeta. Ta se tradičně koná v prostorách vyškovské hvězdárny.

 

 

Simulovaná mise Expedice Mars je v současné době nejdelší studentskou simulovanou misí do vesmíru v Evropě a jedinou na světě, která je použita ke vzdělávacím účelům,“ říká velitel simulace, Jan Jurica. V jejím průběhu mají studenti za úkol vypracovávat projekty, experimenty a řešit krizové situace, jako je například výskyt biologické nákazy na palubě, nebo požár. Velitel Expedice Mars, Michal Vyvlečka, dodává: „Celá simulace probíhá v místnosti o 25 m2, která je řízena více než pěti počítač. Součásti simulátoru je i plně vybavená laboratoř, jež umožňuje například i mikrobiologický výzkum.

 

 

Členové hlavní posádky prošli v průběhu roku náročnými výběrovými koly. Prvním bylo kolo projektové, kde samostatně vytvářeli projekt s tématem balónu, který vynese do výšky přibližně 35 km vědecké experimenty. Následovalo semifinále, v rámci kterého 25 studentů zkonstruovalo za tři dny již skutečný balón včetně návrhu a stavby experimentů. Stratosférický balon vzlétl koncem září.  Posledním kolem bylo finále, kam se dostalo jen 10 soutěžících. Část finále proběhla v největších střediscích Evropské vesmírné agentury (ESA), a pak na Slovensku, kde byli finalisté rozděleni na dvě posádky hlavní a záložní.

 

Vybraná hlavní posádka již právě teď absolvovala více než den v simulátoru a zůstanou v něm až do středy 13. prosince, kdy je čeká výstup na Mars. Zpátky na Zemi se pak mladí kosmonauti vrátí v pátek 15. prosince kolem 12:30. Hned poté bude následovat tisková konference od 13:00 přímo na vyškovské hvězdárně, kde se podělí o své zážitky s veřejností.

 

 

Celý průběh letu můžete sledovat na našich webových stránkách:  www.em-simulace.eu.

Jakub Štěpánek