Můžeme také na Marsu pozorovat polární záři?

Náš vesmír, 24.6.2015:
Nová studie naznačuje, že astronauti, kteří v budoucnosti (doufejme nedaleké) navštíví Mars mohou také spatřit polární záři a to zejména na jižní polokouli rudé planety. Vědci již dříve potvrdili výskyt polární záře na jihu planety, ale neuměli odpovědět na otázku, zda je tato světelná šou též pozorovatelná lidským okem.

mars-auroras01
.

Autor studie Cyril Simon Wedlund (Aalto University, Finsko) má v této souvislosti jasno: „Astronaut, který se při procházce po povrchu rudé planety podívá vzhůru, může pouhým okem pozorovat tyto atmosferické jevy, způsobené silnou erupcí na Slunci.

Polární záře na zemi, známé jako jižní záře – aurora australis a severní záře – aurora borealis vznikají ve stručnosti tak, že dojde k zachycení nabitých částic magnetickým polem Země, kde tyto částice narážejí na molekuly vzduchu a přitom dochází k uvolňování energie ve formě světla, které je nejčastěji zabarveno zeleno-žlutě, nebo do červena, což je způsobeno kyslíkem obsaženým v atmosféře, nebo také do modra až fialova, na což má vliv v atmosféře přítomný dusík.

Mars už má globální magnetické pole velmi slabé a tak se polární záře může objevit prakticky kdekoliv, nejvíce však právě v oblasti jižní polokoule, kde je magnetické pole nejsilnější.

Sondy Mars Express Evropské kosmické agentury a MAVEN, patřící NASA, před časem potvrdily přítomnost polární záře na Marsu, ale vše nasvědčovalo tomu, že nemůže být okem viditelná, neboť její světlo spadalo do ultrafialového spektra.

mars-auroras02
.

Vědci tedy v rámci studie provedli ve Francii experiment na zařízení Planeterella, což je vlastně takový simulátor polární záře ve tvaru koule, chcete-li planety (viz obr. 2). Přístroj byl naplněn oxidem uhličitým, což je dominatní plyn v atmosféře Marsu, následně byl vytvořen elektrický výboj, který probíhal v horních vrstvách simulované atmosféry. Výsledkem byla modrá, okem viditelná „polární“ záře, kopírující strukturu magnetického pole.

 

náš-vesmírOriginální text: Webové stránky „Náš vesmír
Josef Mezera, 24.06.2015