Co je to stratosférický balón?

Stratosféra je vrstva atmosféry, která se nachází ve výšce 11 až 50 km nad zemským povrchem. V této výšce je nejvyšší teplota kolem - 45 °C a nejnižší teploty dosahují až - 75 °C.

Stratosférický balón je balón nejčastěji naplněný héliem nebo vodíkem, který je schopný vzletu do stratosféry. Když dosáhne své maximální výšky, tak balón praskne a jeho náklad spadne zpět k zemi. Nalézt jej lze pomocí GPS, náklad (gondola) má navíc padák, aby se snížila rychlost dopadu.

Běžné stratosférické balóny, včetně toho našeho, doletí zhruba do výšky 30 km, kde teploty padají desítky stupňů pod bod mrazu. Pro srovnání, letadla létají ve výšce 9 až 13 km a hranice vesmíru je ve 100 km, i tak ale podívaná ze stratosférického balónu stojí za to. Pokud k němu připevníme kameru, naskytne se nám fascinující výhled na svět pod námi. Ostatně, pusťte si naše video a užijte si to ticho a krásu!

        

První stratobalón

S projektem stratosférického balónu jsme začali v roce 2017, kdy jsme společně s účastníky Expedice Mars navrhli a sestavili konstrukci gondoly, která nám úspěšně vynesla naše experimenty na hranici vesmíru. Za použití mikroprocesoru Arduino a nejrůznějších senzorů jsme měřili letová data jako atmosférický tlak, teplotu okolního vzduchu, zrychlení a další. Dále jsme měli na palubě Geiger-Müllerův počítač, díky kterému jsme postupně v různých výškách měřili počet dopadajících částic kosmického záření. Jedním z experimentů byl také test křemíkových solárních článků, u kterých byla měřena závislost jejich účinnosti na jejich klesající teplotě. V neposlední řadě do stratosféry letěly i biologické experimenty s mikroorganismy, u kterých jsme sledovali jejich reakce na okolní prostředí.

 

 

Znovu a lépe!

I v tomto roce se chystáme vypustit stratosférický balón. Opět ponese vzácný náklad, jímž budou experimenty našich soutěžících. Přihlas se do Expedice, probojuj se do semifinále a balón možná ponese i tvoje dílo!

 

Stratosférický balón je výborná platforma pro výuku technických a přírodních věd. Naši účastníci mají možnost navrhnout vlastní experimenty, které v gondole poletí a podívají se na hranici vesmíru. Cílem je, aby si tak na vlastní kůži zkusili celý proces vědeckého bádání od první myšlenky přes konkrétní návrh experimentu, následnou realizaci až po jeho vyhodnocení.

 

Koordinátoři stavby balónu →