Odstartovala stohodinová simulace letu na Mars

Předposlední březnový víkend na vyškovské hvězdárně patřil realizačnímu týmu soutěže Expedice Mars. Ten zde na hvězdárně připravoval simulátor kosmické rakety, ve kterém bude následujících sto hodin pět vybraných studentů a studentek prožívat svou cestu na Mars.

televize01
Realizační tým Expedice Mars s redaktorem ČT Jakubem Váchou (druhý zleva) a ředitelkou hvězdárny Vyškov Dobromilou Patákovou (první vlevo)

Přípravy právě na tuto simulaci, do které se během celého loňského roku snažilo probojovat bezmála 250 studentů, daly realizačnímu týmu Expedice Mars opravdu zabrat. Okupace vyškovské hvězdárny realizačním týmem započala již v pátek, kdy proběhly první přípravy simulátoru zejména po technické stránce. To představovalo zapojení počítačů, skrze něž bude posádka komunikovat s řídicím střediskem, vhodné umístění kamer, které budou posádku po celou dobu simulace sledovat a také příprava materiálů pro experimenty, jež budou mimo jiné také náplní práce posádky při jejich letu.

manual01
Přípravy na simulaci Expedice Mars 2015 vrcholí. Doladit poslední detaily, vytisknout zadání experimentů a simulátor je připravený…

Nedělním cílem realizačního týmu byla přeměna části vyškovské hvězdárny do realistické podoby kosmické rakety. Vhodně jsme upravili interiér simulátoru, do koupelny nainstalovali menší laboratoř, která bude posádce sloužit právě k daným experimentům, a mimo jiné jsme také připravili dekontaminační místnost.

Po vydatném tříhodinovém spánku z neděle na pondělí čekaly realizační tým poslední úpravy simulátoru před samotným letem k Marsu, které se díky návštěvě České televize staly trochu hektickými. Redakce ranního pořadu ČT1, Studia 6, dorazila do Vyškova krátce po sedmé hodině ranní a zastihla tak realizační tým ještě rozespalý. Příjezd jednoho z největších českých médií však členy realizačního týmu rychle probral a zanedlouho se již pořizovaly první záběry do Studia 6. Redaktor České televize, Jakub Vácha, při živém přenosu ze simulátoru zpovídal velitele Expedice Mars Michala Vyvlečku, členku záložní posádky Elišku Trampotovou a ředitelku místní hvězdárny Dobromilu Patákovou.

televize02
Přenosový vůz ČT je na místě, do vysílání zbývá necelých patnáct minut. Nalaďte si ČT1 pro živý rozhovor s našimi kosmonauty.

Po úspěšném odvysílání České televize čelil realizační tým útokům dalších médií. Eliška Trampotová si odbyla další rozhovor pro Mladou frontu DNES, Michal Koldinský si popovídal s redaktorem studentského zpravodajského on-line deníku Stisk a zítra realizační tým očekává příjezd reportérky Českého rozhlasu.

start01
Od startu simulace nás dělí jen minuty a v posádce panuje dobrá nálada…

Důležitou zprávou je však start stohodinové simulované mise letu na Mars, který proběhl dnes v 11:30 hodin dopoledne. Pěti-členná posádka vybraných studentů a studentek se zájmem o kosmonautiku započala svůj simulovaný let na Mars na necelých 25m2, kde bude muset následujících 100 hodin, tedy až do pátku do 15:30, provádět různé experimenty, provést výstup na Mars a současně kontrolovat stav lodi při její cestě vesmírem.

Vít Janda, záložní posádka EM 2015