Velitel Expedice Mars

Michal Vyvlečka

Každý fyzik chtěl být v dětství astronomem, proto jsem se taky před dvanácti lety přihlásil do Expedice Mars. Od té doby se Expedice víc než změnila, stejně jako já. Na hvězdy už koukám dalekohledem jen málokdy, ale často zvedám oči k obloze s úžasem, fascinací a hlavou plnou otázek. Začal mne fascinovat svět úplně jiných měřítek, který se chová podle zákonů kvantové teorie, proto se taky vědecky věnuji výzkumu kolem kvantových počítačů na univerzitě ve Vídni. Ale nejen vědou je člověk živ, pracuji pro Českou akademii věd jako metodik vzdělávání a jsem členem představenstva České rady dětí a mládeže. Když mám náhodou volno tak s batohem přecházím hory v zapomenutých koutech planety, anebo po světě cestuji jako dobrovolník. Letos už pátým rokem Expedici povedu a budu se svým úžasným týmem dělat vše proto, aby vám tato soutěž dala tolik, co dává posledních 12 let mně.

Tajemnice velitele

Soňa Kernerová

Expedice Mars jsem se zúčastnila v roce 2016 jako lékař. Dodnes si uchovávám tzv. Letenku na Mars, malou poukázku na postup do finále a nebojím se o tom malém papírku přemýšlet jako o něčem, co mi změnilo život. Zažila jsem úžasnou soutěž, která mne seznámila s lidmi s nimiž jsem stále v kontaktu, dostala do organizace něčeho tak velkého, změnila můj pohled na svět a mezilidské vztahy. Dodnes to úplně nechápu.

Ve volném čase se věnuji plavání, létání na větroních, turistice, cestování, jízdě na kole, běhu... Hlavně když jsem venku nebo ve výškách!

Letos jsem už úspěšně odmaturovala, opouštím mé rodné město Louny a začínám studium na dopravní fakultě pražské ČVUT. V Praze budu zařizovat vše, co náš velitel z Vídně zařídit nemůže. Také budu samozřejmě pomáhat při samotných kolech a s organizací všeho potřebného v průběhu roku.

Koordinátoři jednotlivých kol

Koordinátorka internetových kol a eurotripu

Eliška Trampotová

Jsem sedmnáctiletá studentka gymnázia z Rožnova pod Radhoštěm a v Expedici Mars působím třetím rokem. Expedicí jsem prošla jakožto Lékař a i nadále jsem se pak podílela na organizaci této odbornosti. Projekt EM mě totiž seznámil s lidmi s podobnými zájmy, dal mi do života skvělé přátele a ukázal mi, že má smysl věnovat se vědě i volnočasově, přestože okolí pro to leckdy nemá pochopení.

Tancuji balet, step a folklór, zpívám (sólově i ve sboru), hraji na kytaru a ukulele, šermuji a obecně mám spoustu zájmů, kterým se snažím věnovat co nejvíce času. Jsem velikým nadšencem do přírodních věd, mimo umělecká odvětví se tedy zajímám především o molekulární biologii a biofyziku, jimiž bych se ráda v budoucnu při dalším studiu zabývala. Navždy však zůstanou mou největší vášní astronomie, astrofyzika a kosmologie. Ovšem kéž bych v byla v těchto oborech alespoň z poloviny tak nadaná jako mí expediční kolegové...

V současné době působím jako velitelka internetových kol (takže ve chvíli, kdy budete mít otázky ohledně odbornostních projektů či počátečních fází Expedice, jsem první na ráně!), jako důstojník odbornosti Biolog a podílím se i na fungování velitelského týmu.

Koordinátor semifinále

Bea Plaskurová

Mám 20 rokov a práci s deťmi a mládežou sa venujem už štvrtý rok. Som študentkou posledného ročníka Bilingválneho slovensko-španielskeho gymnázia. Ďalej by som chcela študovať fyziku, konkrétne optiku alebo astronómiu, v ktorých som dosiahla aj niekoľko úspechov. Medzi tie najdôležitejšie patria prvé miesto na celoštátnej prehliadke SOČ, výhra na Festivale vedy a techniky AMAVET či prvé miesto na celoštátnom kole matematickej olympiády v španielskom jazyku. Moju prácu zaoberajúcu sa popularizáciou astronómie a kozmonautiky som prezentovala i na Expo-Sciences Europe vo francúzskom Toulouse. V tomto všetkom ma EM podporuje a neustále mi otvára nové dvere. Ako účastníčka v roku 2015 som zažila mnoho neopakovateľných chvíľ. Najväčšie nadšenie mi priniesla samotná atmosféra tohto projektu, ktorá sa od začiatku niesla v duchu spolupráce. Vtedy som prvýkrát mala možnosť na vlastnej koži zažiť, čo všetko spolu skupina ľudí môže dosiahnuť. A práve to je vec, ktorou je pre mňa EM úžasná aj teraz, v organizačnom tíme. Sme skupina mladých ľudí so spoločnými záujmami a cieľmi, ktorí dokážu neskutočné veci. Stále sa stretávame s novými, a často náročnými, úlohami. Spoločne však nakoniec vždy všetko prekonáme a veľa sa pri tom naučíme.

Koordinátor finále a letu stratosférického balónu

Kryštof Hes

Ahoj! Pocházím z Prahy, je mi 22 let a Expedice Mars jsem se zúčastnil již v roce 2011 jako architekt. Tenkrát to pro mě byla veliká zkušenost, díky které jsem se nadchl pro technické obory. Toto nadšení mi vydrželo dodnes, neboť již třetím rokem studuji na Technické univerzitě Drážďany obor mechatronika. Svůj volný čas rád trávím v přírodě na túrách nebo na kole. Věnuji se také veslování a chodím hrát tenis. V Expedici jsem několik let za sebou vedl odbornost architekt, avšak nyní jsem se pustil do koordinace finále a letu stratosférického balónu, se kterým jsme se již v minulém roce dostali až na hranici vesmíru a letos máme ještě ambicióznější plány!

Koordinátor simulace

Jan Jurica

Jako spousta lidí i já chtěl být vždycky astronaut, a tak jsem se přihlásil do Expedice Mars a nakonec jsem zůstal i součástí její organizace. V současné době studuji na ČVUT FEL v Praze obor Kybernetika a Robotika. Mám rád hory a cestování, a proto je má práce zároveň i mým koníčkem, protože přes léto pracuji jako oudoorový průvodce v cestovní kanceláři. A pokud mám někdy volno, tak si rád zaplavu, zaběhám, zajedu na kole nebo vylezu na nějaký kámen.

Motto: „Žádný limity nejsou!“

Velitelé odbornosti

Velitel odbornosti biolog

Klaudia Kvaková

Od mala prejavujem záujem o prírodné vedy, rada spoznávam nových ľudí, a tak hľadajúc zážitky, vďaka mnohým odporúčaniam od kamarátov, som sa prihlásila do Expedice Mars 2012. Najviac ma zaujala odbornosť palubný lekár (biológ) a dostala som sa do semifinálového kola. Keďže ma EM chytila za srdce, ďalší rok som sa prihlásila opäť a prebojovala sa až do vytúženého finále. Získala som mnoho teoretických vedomostí a praktických skúseností, ktoré ma posunuli vpred a bez obáv som sa mohla prihlásiť na vysokú školu. V súčasnosti študujem Chémiu aplikovanú v medicíne na VUT v Brne a venujem sa problematike cieleného a riadeného uvoľňovania liečiv, konkrétne syntéze nosičov liečiv. Okrem vedy milujem všetky druhy športu a cestovanie.

Velitel odbornosti Fyzik

Samuel Amrich

Už od detstva ma lákala veda. Preto som sa astronómií začal venovať už pred 10 rokmi. Neskôr sa k tomu pridali aj najrôznejšie oblasti fyziky. Čo nakoniec vyvrcholilo v moju účasť v Expedici Mars 2017, kde som sa prebojoval až do finálnej osádky na simuláciu. Následne som sa presunul do organizátorského tímu, čo mi prinieslo obrovské množstvo nových znalostí. Aktuálne študujem na Gymnáziu, Poštová 9 v Košiciach ale hlásim sa na matfyz UK. Medzi moje záľuby patrí astrofotografia, bicyklovanie a gitara.
V odborností fyzikov sa budem snažiť pripraviť vždy zaujímavé experimenty a pracovať so súťažiacimi na úrovni fyziky ktorá ich bude posúvať ďalej. Určite to nebude iba šprtanie sa vzorcov, ale môžete očakávať aj fyziku z tej úžasnejšej stránky.

Velitel odbornosti Inženýr

Jakub Janoušek

Ahoj, v Expedici Mars jsem velitelem odbornosti Inženýr. Účastnil jsem se v roce 2015 jako člen hlavní posádky, a pak jsem v ní už zůstal a podílel se na její organizaci. Mimo ni se pak ve volném čase zabývám fyzikou a technikou, fotografováním a šachům.

Jednou z hlavních věcí, proč mě tento projekt nadchl a zůstal jsem v něm je, že vše, co v EM děláme má význam, vždy se snažíme naše účastníky i nás samotné něčemu novému naučit. O to se snažím i v této odbornosti, kde se spolu s mými důstojníky chceme účastníky naučit kreativní přístup k problémům v různých projektech, od roveru, přes robotickou ruku až po experiment na stratosférickém balónu.

Po mnohých zkušenostech z různých projektů a soutěží jsem pochopil, že člověk by se ze všeho neměl snažit odnášet jen diplom a výhru, ale mnohokrát je důležitější se něco při tom naučit, překonat sám sebe, poznat nové a zajímavé lidi se stejnými zájmy a zažít něco, na co později bude vzpomínat. A myslím, Expedice je pro toto skvělé místo.

Velitel odbornosti Konstruktér

Velitel bude doplněn

Velitel bude brzy doplněn.

Velitel odbornosti Popularizátor

Velitel bude doplněn

Velitel bude brzy doplněn.