Simulace v protiatomovém bunkru

Dne 17.11.2017 proběhla v Bratislavě simulace vesmírného letu, které se zúčastnili finalisté Expedice Mars 2017. Simulace probíhala v bývalém protiatomovém krytu na Technické univerzitě, trvala 12 hodin a byla přípravou na velkou simulaci, která bude trvat 100 hodin a proběhne v prosinci ve Vyškově.

IMG_5546

Simulace začala v místnosti, kde posádka seděla v tichu a ve tmě, tímto testem si prochází i astronauti v NASA a většina z nich vydrží jen pár hodin. Po cca 1,5 hodině v temné komoře, si musela psádka nasadit šátky na oči a byla odvedena na palubu lodi simulovaného letu, kde postupně začala pracovat na experimentech.

Lékařka začala se zdravotními prohlídkami celé posádky, které spočívaly v měření tepu, výšky a váhy. Měření tepu poté probíhalo každou hodinu. Astronomové sestavovali spektroskop. Dokumentaristka fotila a natáčela posádku během lékařských prohlídek a práce na experimentech, dále psala tiskovou zprávu o letu a reportáž. Inženýři a architekti pracovali na programování a kontrolách systému lodi.

V průběhu celého letu bylo za potřebí hlídat palubní počítač s údaji o lodi. Kolem půlnoci si posádka rozvrhla směny. Díky tomu se mohli střídat ve spánku a v práci na experimentech.

IMG_5515

V 7:00 posádka přistála na Zemi a bylo jí povoleno opustit loď. Následovala rozcvička a zasloužené sprchy.

IMG_5582

Každý účastník musel během simulace opustit svou komfortní zónu a poznat nejen své limity, ale také limity zbytku posádky. Po úspěšné simulaci čekají finalisty ještě dva dny soutěže, během nichž organizátoři vyzkouší schopnosti zúčastněných a ověří si, že si vybraná pětice (bude vybraná až v neděli) opravdu zaslouží být součástí stohodinové simulace v prosinci.

IMG_5565

Nikola Pospíšilová
Dokumentaristka