SIMULACE ZAPOČNE ZA

Počet astronautů
5
Velikost simulátoru
25
Délka simulace
101
Ročník simulace
6

Základní informace

5 studentů, 25 m2 a 101 hodin, neboli 6060 minut, neboli 363 600 vteřin. To jsou základní parametry unikátní simulace vesmírného letu na Mars, který se každý rok koná v rámci studentské soutěže Expedice Mars. Může se zdát, že vlastně o nic nejde, ale opak je pravdou. Na mladé kosmonauty toho během jejich mise čeká mnoho. Vyzkouší si každodenní život na palubě kosmické lodi i krize, které mohou nastat, jako třeba karanténu nebo poruchu počítačů. Budou zkoušet vědecké experimenty, plnit úkoly spojené s letem a na znamení úspěšného letu vystoupí na povrch cizí planety.

Během této doby jsou prakticky odříznuti od vnějšího světa. Jediným jejich kontaktem je řídící středisko, ze kterého dostávají pokyny. Víc než co jiného je proto důležitá schopnost posádky pracovat jako tým.

Jedním z cílů simulace je také dostat účastníky z jejich komfortní zóny. Ti díky tomu poznají své fyzické i psychické limity a mohou se dál rozvíjet. A samozřejmě se jedná o obrovský zážitek. Kdo může říct, že si (i když simulovaně) vyzkoušel, jaké je to letět na jinou planetu.

V minulém ročníku byla celková délka jejich výstupu 72 minut. Posádka strávila na Marsu od přistání po odlet celkem 3 hodiny a 26 minut. Chod simulace v minulém ročníku zajišťovalo celkem 13 velitelů, řada dalších spolupracovala na její přípravě v průběhu roku.

Mise živě

12:00Posádka úspěšně přistála zpět na Zemi.
19:00Posádka dostala volno až do 21:00. V rámci volna jim byl poslán PVB (Psychologický výživový balíček).
17:00K lodi se připojil modul, který na své palubě nesl reportéra z Českého rozhlasu. Ten s posádkou udělal krátký rozhovor a následně se opět ve svém modulu od lodi odpojil. Krátká reportáž by měla být odvysílána na Českém rozhlase v průběhu zítřka. Pro upřesnění času sledujte naše sociální sítě.
16:00Loď se dostala na orbitu Měsíce.

PLÁNOVANÝ PRŮBĚH MISE

Pondělí, 4. listopadu

07:00

ZAHÁJENÍ SIMULACE

Středa, 6. listopadu

14:00 - 16:00

VÝSTUP NA MARS

Pátek, 8. listopadu

12:00

UKONČENÍ SIMULACE

Pátek, 8. listopadu

12:30

TISKOVÁ KONFERENCE

Hlavní posádka

Josef
Lát

INŽENÝR

Sára
Klimentová

BIOLOG

Oto
Ulrich

FYZIK

Veronika
Danadová

INŽENÝR

Miroslav
Kořínek

BIOLOG

AKTUALITY

Palubní deník simulace 07-08/11/19

Pokud vás zajímají pocity posádky během jejich posledních dvou dnů na palubě lodi, rozhodně si přečtěte následující záznamy z palubních deníků a také osobní pocity jednotlivých členů posádka.               Osobní dojmy posádky ze čtvrtka:   Míra Toto bol 4. a posledný celý deň v simulácii. Začal sa celkom dobre. […]

Palubní deník simulace 06/11/19

Středa byl pro posádku velmi náročný den. Konečně dorazili k Marsu a čekal je výstup na povrch rudé planety, kde bylo třeba provést řadu experimentů a měření. Výstup byl, tento rok poprvé v historii simulované mise Expedice Mars, v čistě dámském složení. Astronautky Verča a Sára zvládly celý výstup bez jediné chyby a posléze se […]

Palubní deník simulace 05/11/19

Úterý je druhým dnem simulované mise. V tento den se na posádce často začíná projevovat malá únava. Jaké jsou její dojmy a jak tento den probíhal, můžete dočíst v záznamu z palubního deníku.         Verča Dnešok bol o dosť náročnejší ako včerajšok. Pociťujem značnú dávku únavy, ktorá doľahla nielen na mňa, ale […]