SIMULACE ZAPOČNE ZA

Počet astronautů
5
Velikost simulátoru
25
Délka simulace
101
Ročník simulace
6

Základní informace

5 studentů, 25 m2 a 101 hodin, neboli 6060 minut, neboli 363 600 vteřin. To jsou základní parametry unikátní simulace vesmírného letu na Mars, který se každý rok koná v rámci studentské soutěže Expedice Mars. Může se zdát, že vlastně o nic nejde, ale opak je pravdou. Na mladé kosmonauty toho během jejich mise čeká mnoho. Vyzkouší si každodenní život na palubě kosmické lodi i krize, které mohou nastat, jako třeba karanténu nebo poruchu počítačů. Budou zkoušet vědecké experimenty, plnit úkoly spojené s letem a na znamení úspěšného letu vystoupí na povrch cizí planety.

Během této doby jsou prakticky odříznuti od vnějšího světa. Jediným jejich kontaktem je řídící středisko, ze kterého dostávají pokyny. Víc než co jiného je proto důležitá schopnost posádky pracovat jako tým.

Jedním z cílů simulace je také dostat účastníky z jejich komfortní zóny. Ti díky tomu poznají své fyzické i psychické limity a mohou se dál rozvíjet. A samozřejmě se jedná o obrovský zážitek. Kdo může říct, že si (i když simulovaně) vyzkoušel, jaké je to letět na jinou planetu.

V minulém ročníku byla celková délka jejich výstupu 72 minut. Posádka strávila na Marsu od přistání po odlet celkem 3 hodiny a 26 minut. Chod simulace v minulém ročníku zajišťovalo celkem 13 velitelů, řada dalších spolupracovala na její přípravě v průběhu roku.

Mise živě

12:00Posádka úspěšně přistála zpět na Zemi.
19:00Posádka dostala volno až do 21:00. V rámci volna jim byl poslán PVB (Psychologický výživový balíček).
17:00K lodi se připojil modul, který na své palubě nesl reportéra z Českého rozhlasu. Ten s posádkou udělal krátký rozhovor a následně se opět ve svém modulu od lodi odpojil. Krátká reportáž by měla být odvysílána na Českém rozhlase v průběhu zítřka. Pro upřesnění času sledujte naše sociální sítě.
16:00Loď se dostala na orbitu Měsíce.

PLÁNOVANÝ PRŮBĚH MISE

Pondělí, 4. listopadu

07:00

ZAHÁJENÍ SIMULACE

Středa, 6. listopadu

14:00 - 16:00

VÝSTUP NA MARS

Pátek, 8. listopadu

12:00

UKONČENÍ SIMULACE

Pátek, 8. listopadu

12:30

TISKOVÁ KONFERENCE

Hlavní posádka

Josef
Lát

INŽENÝR

Sára
Klimentová

BIOLOG

Oto
Ulrich

FYZIK

Veronika
Danadová

INŽENÝR

Miroslav
Kořínek

BIOLOG

AKTUALITY

Palubní deník simulace 07-08/11/19

Pokud vás zajímají pocity posádky během jejich posledních dvou dnů na palubě lodi, rozhodně si přečtěte následující záznamy z palubních deníků a také osobní pocity jednotlivých členů posádka.               Osobní dojmy posádky ze čtvrtka:   Míra Toto bol 4. a posledný celý deň v simulácii. Začal sa celkom dobre. […]

Finalisté během návštěvy v TU Delft

Kdo poletí na Mars?

Ve čtvrtek 8. listopadu proběhlo v Dětské tiskové agentuře vyhlášení výsledků finále 15. ročníku soutěže Expedice Mars. Během něj byla oznámena jména pěti účastníků, kteří budou tvořit posádku v pořadí již 5. studentské simulované mise na Mars. Vyhlášení předcházelo třídenní finále na Slovensku a třídenní exkurze do Evropské kosmické agentury.     Finále se na Slovensku […]

Palubní deníky prvního dne simulovaného letu

Jednou z úloh účastníků simulovaného letu je dokumentace průběhu celé mise. Přinášíme tedy autentické záznamy palubního deníku z prvního dne.     Čas Zapisovatel Zápis 7:10 MCC Simulace začala. 8:20 Adéla Započala práce s WIMP-em 8:23 Lukáš Kolektivní studium výrobních postupů roveru 8:25 Adéla Zprovozňujeme GoPro 9:17 Kuba Vykreslování grafů WIMP 9:27 Adéla Pokračují práce […]