SIMULACE ZAPOČNE ZA

Počet astronautů
5
Velikost simulátoru
25
Délka simulace
101
Ročník simulace
5

Základní informace

5 studentů, 25 m2 a 101 hodin, neboli 6060 minut, neboli 363 600 vteřin. To jsou základní parametry unikátní simulace vesmírného letu na Mars, který se každý rok koná v rámci studentské soutěže Expedice Mars. Může se zdát, že vlastně o nic nejde, ale opak je pravdou. Na mladé kosmonauty toho během jejich mise čeká mnoho. Vyzkouší si každodenní život na palubě kosmické lodi i krize, které mohou nastat, jako třeba karanténu nebo poruchu počítačů. Budou zkoušet vědecké experimenty, plnit úkoly spojené s letem a na znamení úspěšného letu vystoupí na povrch cizí planety.

Během této doby jsou prakticky odříznuti od vnějšího světa. Jediným jejich kontaktem je řídící středisko, ze kterého dostávají pokyny. Víc než co jiného je proto důležitá schopnost posádky pracovat jako tým.

Jedním z cílů simulace je také dostat účastníky z jejich komfortní zóny. Ti díky tomu poznají své fyzické i psychické limity a mohou se dál rozvíjet. A samozřejmě se jedná o obrovský zážitek. Kdo může říct, že si (i když simulovaně) vyzkoušel, jaké je to letět na jinou planetu.

V minulém ročníku byla celková délka jejich výstupu 72 minut. Posádka strávila na Marsu od přistání po odlet celkem 3 hodiny a 26 minut. Chod simulace v minulém ročníku zajišťovalo celkem 13 velitelů, řada dalších spolupracovala na její přípravě v průběhu roku.

Mise živě

13:21Událost probíhající na Zemi: Právě skončila Expedice Mars 2018!
13:00Událost probíhající na Zemi: Posádka se úspěšně přemístila z lodi do sálu, kde právě začíná tisková konference ku příležitosti ukončení pátého studentského simulovaného letu na Mars. Průběh můžete živě sledovat na facebooku Expedice Mars.
12:30Událost probíhající na Zemi: Posádka úspešne pristála na Zemi!
12:00K posádke ktorá sa aktuálne nachádza na orbite Zeme sa pripojil ďalší člen, veliteľ simulácie.

PLÁNOVANÝ PRŮBĚH MISE

Pondělí, 10. prosince

07:00

ZAHÁJENÍ SIMULACE

Středa, 12. prosince

13:30 - 14:30

VÝSTUP NA MARS

Pátek, 14. prosince

12:30

UKONČENÍ SIMULACE

Pátek, 14. prosince

13:00

TISKOVÁ KONFERENCE

Hlavní posádka

Josef Polášek

KONSTRUKTÉR

Adéla Krylová

POPULARIZÁTOR

Jakub Semrád

FYZIK

Michal Bravanský

INŽENÝR

Tomáš Brada

FYZIK

AKTUALITY

Palubní deníky čtvrtého dne simulovaného letu

Čtvrtek byl pro naši posádku výjimečným dnem. Definitivně získala pocit ztotožnění se s životem na lodi a naplno si vše užila. Našla si čas na filosofické debaty a spoustu legrace. Jejich největším úspěchem bylo nejspíše sestavení zavlažovacího systému a dokončení většiny zadaných experimentů a projektů. Nabízíme pohled do palubních deníků našich astronautů. Co zažili, na […]

simulovaný let na Mars

Palubní deníky třetího dne simulovaného letu

Středa přešla a s ní se už i simulovaná mise přehoupla přes svou polovinu. Astronauti úspěšně přistáli na povrchu Marsu a v pořádku se vrátili na palubu lodi. Během zmíněného návratu je však opustil reportér Zpráviček z ČT :D, jenž se za těch pár dní stal právoplatným členem posádky. I přes ohromení a smutek se […]

Palubní deníky druhého dne simulovaného letu

Už druhý den simulovaného letu je za námi. Posádka pohotově dokázala vyřešit veškeré problémy a velmi úspěšně se věnovala práci na projektech. Plně si začíná uvědomovat nutnost dokončení roveru kvůli blížícímu se výstupu na povrch Marsu. V průběhu práce však kosmonauti nezapomínají na pravidelnou dokumentaci, do níž můžete nahlédnout právě zde.     Čas Zapisovatel […]