Tisková zpráva: Z liberecké iQLandie až na Mars!

V centru iQLandia v Liberci právě v těchto dnech probíhá první část finále unikátní mezinárodní vzdělávací soutěže pro mládež Expedice Mars 2015.

Dvanáctka mladých studentů z České republiky i ze Slovenska, která pro téměř půlročním výběru z původní více než stovky zájemců postoupila až do libereckého finále, se vydá v pátek v noci přímo z parkoviště před iQLandií na dlouhou cestu do Belgie. Tam si v Evropském centru mladých kosmonautů v Transinne vyzkouší řadu simulátorů, které ke své přípravě používali i skuteční kosmonauté, připravující se na své vesmírné mise.

Image3
.

V přípravě na tento výcvik, který vyvrcholí simulovaným letem do vesmíru, si v prostorách centra iQLandia vyzkoušelo šest děvčat a šest chlapců i celonoční práci v laboratoři při zkoumání vzorků, které posádka „získala“ na povrchu Marsu nebo například dlouhý pobyt v absolutní tmě a tichu. Kromě toho si každý z členů posádky Expedice Mars 2015 postavil, a později i vypustil, malou modelářskou raketu, a v řadě na sebe navazujících psychologicky a sociologicky laděných testů a pohovorů zjistil, jaké jsou jeho osobnostní charakteristiky.

Vyvrcholením celého ročníku soutěže, který započal slavnostním startem na jaře letošního roku taktéž v iQLandii, která je významným partnerem Expedice Mars, bude několik desítek hodin trvající simulovaný let a výstup na planetu Mars, který se uskuteční na jaře příštího roku na hvězdárně ve Vyškově. Každý z mladých kosmonautů věří, že si svými výkony při výcviku vybojuje místo v jednom z pěti křesel v marsovském simulátoru. Už teď ale mají všichni jistotu toho, že se za pár měsíců opět do liberecké iQLandie vrátí jako velitelé dalšího ročníku Expedice Mars, která odstartuje, jak je již tradicí v iQLandii v Liberci. Všichni se tak vrátí po dlouhé cestě na Mars na místo, kde pro ně to velké dobrodružství začalo, do liberecké iQLandie!

Image1
.

Další informace o Expedici Mars najdete na webových stránkách www.expedicemars.eu nebo vám je poskytne slečna Tereza Matoušová, e-mail: terkamat@seznam.cz, telefon: 739 741 511

Liberec 5.11.2015

Tisková zpráva ke stažení ve formátu PDF