Tlačová správa: 101-hodinový simulovaný let na Mars

Keď dnešná hlavná posádka po prvýkrát narazila na „marťanskú stránku“, ktorá ponúkala zážitok na celý život, ešte nevedela, do čoho ide. Šesť členov posádky dnes vo Vyškove odštartovalo 101-hodinovú misiu, ktorá čo najhodnovernejšie napodobní ozajstný let na Mars.

posádka simulace em2015
.

Účastníci sa už momentálne nachádzajú v module, ktorý má všetko, čo aj reálne vybavený modul. Stravujú sa rovnako ako kozmonauti vo vesmíre. Musia plniť úlohy rovnako, akoby sa nachádzali niekde medzi Zemou a Marsom.

vyškov031
Část posádky letu k Marsu (v modrých kombinézách) spolu s členy podpůrného pozemního týmu

Expedícia Mars je česko-slovenská súťaž pre mládež vo veku 13-18 rokov. Je to veľmi dobrá životná skúsenosť a pomôže deťom získať iný pohľad na svet. Deti sa rady zúčastňujú aj viacerých ročníkov po sebe, ak sa im zo semifinále nepodarí postúpiť. „Najlepší týždeň v mojom živote,“ aj takto ohodnotila Eliška Trampotová finálový týždeň Expedície Mars.

iqlandia2015
Příprava na vědeckou práci během mise proběhla v science centru iQLandia Liberec

Mládež sa naučia pracovať v tímoch pod časovým a psychickým stresom, ale nakoniec si odnášajú spomienky na celý život. „Úžasná vec na expedícii je, že deti majú možnosť stretnúť sa s ľuďmi s rovnakými záujmami ako ony a tak sa rozvíjať. Vznikajú tak priateľstvá na celý život a to je takým naším vzdialenejším cieľom.“ nakoniec dodal Michal Vyvlečka, veliteľ a hlavný organizátor EM 2015.

start01
Čekání na nástup do kosmické lodě…

Prvým krokom bola registrácia na internetové kolo, kde záujemcov čakala hneď prvá úloha, ktorou bolo napísať motivačný list a vyplniť psychologické testy. Motivačné listy boli ohodnotené a niektorí uchádzači postúpili do ďalšej časti. Tu si účastníci volili zameranie svojho projektu, ktoré vypracovali pod vedením finalistov predchádzajúcich ročníkov. Tak bolo do semifinále vybraných 25 účastníkov. Po víkendovom semifinále bol známy tucet finalistov, ktorí išli do belgického Transinne. A na hlavnú posádku teraz čakala posledná už dosiahnutá méta a to simulovaný let na Mars.

televize01
Česká televize nahlíží do zásobárny potravin v expedičním modulu!

Vytúžený cieľ, ktorý vyžadoval takmer ročnú tvrdú prácu, sa konečne stal skutočnosťou, keď hlavná posádka Expedície Mars 2015 v pondelok 21.3.2016 o 11:30 vkročila do modulu, v ktorom budú prežívať 101-hodinový simulovaný let až na Mars. Sami ešte nevedia, čo ich čaká, ale vieme Vám potvrdiť, že sa nudiť nebudú.

vyškov032
Na palubě během letu probíhá řada vědeckých experimentů – zde práce s termokamerou

V module na však nájdu vopred pripravené pokusy a aj manuály, ktoré sa musia naučiť ovládať. Najťažšie však bude prekonať samých seba a vyrovnať sa so zníženými nárokmi na jedlo a aj na životný priestor, nakoľko budú bývať v priestore veľkosti 25 m2 s ďalšími piatimi ľuďmi. My však veríme, že to zvládnu, pretože sú predsa tí najlepší z vyše 250 súťažiacich, ktorí sa ku nám hlásili.

 

Miriama Sokoláková, EM 2015