Odbornosti – dokumentarista

DSC_4904Dokumentarista je jednou z nejstarších odborností v Expedici a dokumentaristé také bývají důležitou součástí finálové posádky. Jejich úkolem je zaznamenávatáí průběh celé soutěže a především potom průběh simulace. Takový dokumentarista zkrátka nejen, že zapisuje své dojmy z cesty, ale také fotografuje, natáčí, střihá videa, občas pracuje i s grafikou a tvoří nejrůznější obsahy na web či do novin.

Dokumentaristé zároveň často plní roli morální podpory posádky na palubě vesmírné lodi, mnozí z nich potom mají na starost podporu mise z řídícího střediska na zemi. Stát se dokumentaristou je úžasná zkušenost pro všechny, kteří jsou otevření novým zážitkům a alespoň trochu je přitahuje vesmír nebo věda a chtějí se v rámci Expedice dozvědět víc a zároveň se naučit mnoho nového o svém oboru, práci dokumentaristy nebo třeba PR.

V minulém ročníku tak například expediční dokumentaristé navštívili v průběhu simulace studia české televize či vytvářeli návrh popularizačních videí na YouTube.DSC_4990

V praxi si pak své znalosti vyzkoušeli třeba na loňském semifinále, kde jejich úkolem bylo  sestavit dírkovou komoru z krabice od bot a pomocí té potom pořídit a vyvolat sérii fotografií v poměrně omezeném časovém intervalu. V minulých letech se pak ještě zabývali třeba PR pro turistický let na Mars nebo návrhem vesmírného skafandru.

 

matousovaTereza Matoušová
velitelka dokumentaristů Expedice Mars