Setkání českých studentů s americkou astronautkou Dorothy Metcalf-Lindenburgerovou

Ve středu 27. září 2017 dopoledne se na půdě Amerického centra Velvyslanectví USA v Praze setkala skupina mladých studentů kosmických vzdělávacích programů, organizovaných Českou kosmickou kanceláří, s americkou astronautkou Dorothy Metcalf-Lindenburgerovou, která byla v Praze na pozvání Amerického velvyslanectví.

Americká astronautka Dorothy Metcalf-Lindenburgerová
Americká astronautka Dorothy Metcalf-Lindenburgerová

Dottie Metcalfová letěla do vesmíru v dubnu 2010 na palubě amerického raketoplánu Discovery (mise STS-131), v rámci patnáctidenního zásobovacího letu na Mezinárodní kosmickou stanici ISS.

Do oddílu kosmonautů byla vybrána v roce 2004, připravovala se jako „Educator Mission Specialist“ (vzdělávací specialista mise), protože je svým občanským povoláním středoškolská učitelka přírodovědných předmětů. Jejím úkolem během vesmírné mise byly, kromě všech běžných povinností člena posádky raketoplánu, vzdělávací a popularizační aktivity především směrem k americkým středoškolákům, se kterými rozmlouvala i přímo z vesmíru během svého pobytu na vesmírné stanici.
Při jejím letu byly poprvé, a prozatím i naposledy, v historii kosmonautiky ve vesmíru najednou hned čtyři ženy. Na palubě Discovery to byly vedle Dottie Metcalf-Lindenburgerové ještě další Američanka Stephanie Wilsonová a japonská astronautka Naoko Yamazakiová, na Mezinárodní kosmické stanici v tom čase dlouhodobě pracovala další Američanka Tracy Caldwell-Dysonová.

Čeští studenti v sále Amerického centra v Praze
Čeští studenti v sále Amerického centra v Praze
Beseda v Americkém centru v Praze
Beseda v Americkém centru v Praze

V roce 2012 byla velitelkou dvanáctidenní expedice na podmořské vědecké základně  NEEMO, která slouží pro výcvik astronautů. Z NASA odešla v červnu 2014, od té doby působí na University of Washington v Seattlu.

Představení českých kosmických vzdělávacích programů (Tereza Matoušová, Expedice Mars)
Představení českých kosmických vzdělávacích programů (Tereza Matoušová, Expedice Mars)

O tomto všem si americká astronautka vyprávěla s vybranou třicetičlennou skupinou českých studentů, účastníků vzdělávacích projektů České kosmické kanceláře SPACE ACADEMY, EXPEDICE MARS a ODYSSEUS. Mezi přítomnými chlapci a dívkami byli jak mladí desetiletí účastníci Kosmické akademie, tak i starší účastníci středoškolských expedic na Mars a jejich velitelé ve věku vysokoškolských studentů.

Každý z mladých posluchačů dostal na památku podepsanou fotografii
Každý z mladých posluchačů dostal na památku podepsanou fotografii
Vzpomínka na setkání s paní astronautkou (Eliška Trampotová, Expedice Mars)
Vzpomínka na setkání s paní astronautkou (Eliška Trampotová, Expedice Mars)

Na začátku byly paní astronautce stručně představeny naše vzdělávací programy. A potom ona velice zajímavě vyprávěla o své cestě od malého děvčete, které si vyrobilo figurku Valentiny Těreškovové a postavilo papírový model raketoplánu s tím, že jednou určitě poletí do vesmíru, přes přípravu na kosmický let až po těch krásných 15 dnů, které prožila ve vesmíru. Všem účastníkům setkání popřála mnoho štěstí v jejich studiu, a vyzvala je k poctivé práci, která jim pomůže, aby se jejich sny vyplnily.

Následně odpověděla na řadu dotazů mladých zájemců.

Jedni z nejmladších účastníků setkání
Jedni z nejmladších účastníků setkání

S každým studentem se potom Dottie Metcalfová vyfotografovala a věnovala mu svojí podepsanou fotografii. Přitom ještě stihla s každým z nich prohodit pár slov.

Na závěr následovala společná fotografie všech účastníků setkání, při které americká astronautka vyjádřila potěšení z toho, že v České republice existuje tolik mladých nadšených zájemců o vesmír, vesmírnou vědu a techniku.

Celé neformální setkání českých studentů se vzácným hostem trvalo téměř 2 hodiny a proběhlo celé v angličtině.

Společná fotografie na památku (Ondřej Suchý, Space Academy)
Společná fotografie na památku (Ondřej Suchý, Space Academy)

Program zorganizovala Česká kosmická kancelář ve spolupráci s Americkým centrem Velvyslanectví USA v Praze. Americká astronautka Dorothy Metcalf-Lindenburgerová během setkání velice přesvědčivě a citlivě ukázala mladým českým zájemcům o vesmír, že pokud si člověk jde za svým snem a cílem, dokáže dojít až k nejvyšším metám – v jejím případě až do vesmíru. To symbolicky ukázala posledním obrázkem své presentace, na kterém vedle sebe představila svůj dětský papírový raketoplán a raketoplán Discovery, na jehož palubě do vesmíru opravdu vzlétla.

Společná fotografie ve foyer Amerického centra
Společná fotografie ve foyer Amerického centra

Organizátoři tohoto programu věří, že především těm nejmladším účastníkům ukázalo setkání novou cestu a podnítilo je k dalšímu, ještě intenzivnějšímu studiu a vzdělávání.

Po setkání s americkým astronautem Leroyem Chiao, kterého se někteří studenti vzdělávacích programů České kosmické kanceláře zúčastnili v loňském roce, je setkání s astronautkou Dottie Metcalfovou již druhou takovouto motivační akcí, která ukazuje českým mladým zájemcům cestu, po které by se mohli vydat. A všichni věří, že nikoliv akcí poslední…